Trening inercyjny – kompletny przewodnik

Trening inercyjny obejmuje uprzęże i liny, które umożliwiają wykonywanie różnych ruchów sportowych. Systemy treningowe są często preferowane przez niektórych trenerów dla sportowców uprawiających takie dyscypliny jak softball, golf, tenis i baseball. Programy te oferują również możliwości treningu rotacyjnego, a niektórzy trenerzy wolą używać treningu w stylu koła zamachowego nad pracą ze sztangą.

Trening z kołem zamachowym

Trening z kołem zamachowym to inercyjna metoda treningowa, która wykorzystuje wirujące koło zamachowe do treningu jednej grupy mięśniowej. Koło zamachowe umożliwia wysoki poziom aktywacji mięśni zarówno w fazie koncentrycznej, jak i ekscentrycznej ruchu. Dlatego metoda treningowa może pomóc zarówno starszym, jak i młodszym osobom osiągnąć wyższy poziom siły i masy mięśniowej.

Przewagą treningu z kołem zamachowym nad tradycyjnym treningiem oporowym jest fakt, że pozwala on na maksymalną aktywację mięśni w całym zakresie ruchu. W przeciwieństwie do tego, tradycyjny trening oporowy opiera się na obciążeniach bezwzględnych, które wytwarzają maksymalną aktywację tylko podczas ostatniego powtórzenia lub wykroku. Trening na kole zamachowym wykorzystuje zasadę obciążenia akomodacyjnego, co zapewnia równe napięcie w całym zakresie ruchu.

Pod koniec lat 80-tych NASA zaczęła skupiać się na dłuższych misjach kosmicznych, które wymagały od astronautów utrzymania beztłuszczowej tkanki mięśniowej i gęstości kości. Doprowadziło to do rozwoju technologii koła zamachowego i stosunkowo niewielkiego naśladownictwa. Niemniej jednak, jest ona obecnie używana przez profesjonalnych sportowców, fizjoterapeutów i entuzjastów fitness.

Kilka badań wykazało, że trening z kołem zamachowym poprawia siłę mięśni. Zwiększa również moc u osób umiarkowanie i słabo wytrenowanych. Wielkość efektu treningu z kołem zamachowym była umiarkowana dla masy mięśniowej i hipertrofii, natomiast była duża dla mocy. Pomimo tych ograniczeń, trening z kołem zamachowym jest bardzo skutecznym narzędziem do rozwoju siły.

Trening z kołem zamachowym różni się od tradycyjnego treningu siłowego tym, że wykorzystuje bezwładność wirującego koła zamachowego zamiast ciężaru przeciw grawitacji. Inercja koła zamachowego jest zwiększana przez użytą siłę mięśniową. Pozwala to na uzyskanie dużych mocy siłowych i przeciążeń ekscentrycznych bez użycia dużych ciężarów. Dodatkowo trening z kołem zamachowym pozwala na stałą stymulację przez wszystkie fazy ruchu.

Zastosowanie treningu z kołem zamachowym jest również opcją dla pacjentów, u których występuje przewlekła tendinopatia rzepki. Trening z kołem zamachowym poprawia zarówno siłę, jak i elastyczność, i jest idealnym ćwiczeniem w rehabilitacji mięśniowo-szkieletowej. Może być również korzystny w treningu pacjentów starszych i tych z osłabionymi stawami.

Trening na kole zamachowym może być stosowany w rehabilitacji i poważnym treningu siłowym. Waga i grubość talerzy może być zróżnicowana, aby podkreślić różne aspekty treningu. Na przykład, jeśli chcesz skoncentrować się na sile, użyj dysku, który jest cieńszy, podczas gdy cięższe dyski są niezbędne do treningu prędkości koła zamachowego.

Versapulley

Montowany na ścianie VersaPulley to inercyjne urządzenie treningowe, które obraca się w poziomie lub w pionie i pozwala na nieskończoną liczbę wariantów ćwiczeń. Ten typ urządzenia treningowego jest idealny dla hokeistów, koszykarzy i innych sportowców, którzy muszą powtarzać krótkie, eksplozywne wysiłki.

VersaPulley może być stosowany zarówno w treningu siłowym, jak i kondycyjnym i zapewnia użytkownikom opór w treningu inercyjnym, który przewyższa wolne ciężary. System jest wszechstronny i może być używany w siłowni lub na zewnątrz. VersaPulley został użyty przez wielu amerykańskich trenerów od czasu jego pierwszej premiery na początku lat 2000 i oferuje kilka zalet w porównaniu z tradycyjnym sprzętem na siłowni.

VersaPulley jest lekki i posiada opatentowaną technologię oporu MV2. Urządzenie łączy szybkość, moc i mobilność funkcjonalną, aby stworzyć opór inercyjny. Posiada opatentowany mechanizm oporu, który dopasowuje siłę ciągnięcia do oporu. Używanie VersaPulley jest jak wykonywanie przysiadu, ale bez uderzenia.

Handy Gym

Trening inercyjny to popularna technika, która wykorzystuje lekkie dyski do generowania oporu. Stałe obciążenie obciąża mięśnie bardziej niżeli przy treningu siłowym, co sprawia, iż szybciej się one męczą. Jest to popularny wybór wśród trenerów personalnych i profesjonalnych sportowców. W tym poradniku znajdziesz informacje o korzyściach płynących z treningu inercyjnego.

Proinertial

Systemy treningu inercyjnego zyskują popularność w branży fitness, zwłaszcza wśród drużyn sportowych. Mogą one zwiększyć wydajność sportową i szybkość. Dostępne są różne modele, w tym skrzynie skośne, stojaki do przysiadów i prasy do nóg. Ponadto użytkownicy mogą dostosować maszyny z różnymi funkcjami i akcesoriami.

Podobne tematy