Gdzie biegać w Olsztynie Przegląd tras biegowych

Jeśli szukasz miejsca do biegania w Olsztynie, to dobrze trafiłeś. Miasto znajduje się w północno-wschodnim regionie Polski i posiada jedne z najlepszych tras biegowych w kraju. Trasy te obejmują piękne obszary przyrodnicze, parki krajobrazowe i zabytkowe budynki. W tym przeglądzie przedstawimy Ci przegląd dostępnych tras biegowych, wraz z mapami, dystansami i czasami.

Przegląd tras biegowych

Planując bieg w Olsztynie, weź pod uwagę wiele możliwości. W mieście jest wiele tras biegowych, jednak przed rozpoczęciem biegu należy wziąć pod uwagę warunki pogodowe i ukształtowanie terenu. W miesiącach zimowych w mieście może być chłodno, a temperatury często spadają poniżej -10 stopni Celsjusza. Dni są krótkie, a nawierzchnia zazwyczaj twarda, więc warto być przygotowanym na takie warunki.

Mapy

Jeśli szukasz miejsca do biegania w Olsztynie, ucieszy Cię wiadomość, że w Internecie dostępne są liczne trasy biegowe. Osoby planujące biegowe wakacje w tym pięknym mieście znajdą mnóstwo opcji. Od jeziora Zbik do starego miasta, jest wiele opcji na malowniczy bieg. Trzeba jednak przygotować się na odrobinę zimna – zimą temperatura może spaść nawet do -10 stopni Celsjusza. Wciąż jednak można cieszyć się biegiem po twardej nawierzchni w parku.

Dystanse

Na Mistrzostwach Europy w Triathlonie w Olsztynie odbędzie się mieszanka konkurencji sprinterskich i długodystansowych. Oprócz tradycyjnego sprintu, na Mistrzostwach Europy będzie można zobaczyć różne dystanse, w tym super sprint. Elitarni triathloniści będą rywalizować na dystansie sprinterskim, natomiast zawodnicy z grup wiekowych wystartują na dystansie standardowym. Odbędą się również mistrzostwa juniorów i U23 oraz sztafeta mieszana juniorów.

Olsztyn położony jest w regionie Warmii i znany jest z dawnej architektury obronnej. Znany jest również z ciekawych wystaw, koncertów i spektakli. W mieście znajduje się również oryginalna tablica astronomiczna Kopernika oraz planetarium. Podczas biegowych wakacji w Olsztynie można poznać wiele atrakcji i zajęć w okolicy.

Aby zaplanować swoją podróż do Olsztyna, zacznij od sprawdzenia kalkulatora trasy ViaMichelin. Serwis poda Ci dwie lub trzy różne trasy do wyboru. Sugeruje ona spokojniejsze drogi, aby uniknąć korków i opłat za przejazd, a także sugeruje najkrótsze, najszybsze i najbardziej ekonomiczne trasy.

W okolicach Olsztyna znajdują się liczne lotniska. Port Lotniczy Olsztyn-Mazury obsługuje 175 tysięcy osób, a aglomeracja liczy ponad dwieście tysięcy mieszkańców. Lotnisko wcześniej nosiło nazwę Port Lotniczy Szczytno-Szymany, ale niedawno zostało przemianowane na Port Lotniczy Olsztyn-Mazury, aby lepiej obsługiwać cały region.

Wymagany czas

W kwietniu 2016 roku w Olsztynie otwarto nową linię tramwajową. Jego sieć składa się z jednej linii głównej o długości 7,5 km oraz dwóch bocznych odnóg o długości dwóch i jednego kilometra. Trzy linie obsługiwane są przez piętnaście niskopodłogowych tramwajów Solaris Tramino. Miasto planuje dobudować szósty tor, o długości sześciu kilometrów, biegnący z północy na południe, który połączy centrum miasta z Pieczewem na południowym wschodzie. Koszt projektu szacowany jest na 350 mln zł, a jego zakończenie ma nastąpić w 2020 roku.

We wrześniu 2012 roku w Olsztynie rozpoczęła się budowa linii tramwajowej. Pierwszy plac budowy znajdował się przy ulicy Płoskiego. Mieszkańcy obawiali się, że budowa przebiega powoli, a na placach budowy nie ma robotników. Wykonawca przenosił jednak robotników z jednej budowy na drugą, by pokazać postępy.

Czas potrzebny na bieg w Olsztynie to około dwie godziny i czterdzieści minut. Podróż z Krakowa do stacji Olsztyn Główny pociągiem trwa około dwóch godzin i pokonuje dystans 143 mil. PKP Intercity prowadzi codzienne bezpośrednie połączenie kolejowe z Warszawy Śródmieście, które trwa około dwóch godzin i 40 minut. Dostępne są również autobusy i usługi carpoolingowe.

Autobus 101 ma 22 przystanki w Olsztynie. Aby uzyskać więcej informacji o trasie, sprawdź mapę na żywo w aplikacji Moovit. Aplikacja ma ponad dziewięćset milionów użytkowników i zawiera wskazówki na żywo oraz sugerowane trasy. Posiada również mapy tras liniowych dla autobusu 101 w Olsztynie.

Przebieg

Tramwaj w Olsztynie został ponownie uruchomiony 30 kwietnia 1946 roku. Połączył się on z funkcjonującą wcześniej linią trolejbusową. Budowę tramwaju opóźniła II wojna światowa, a miasto zostało niemal całkowicie zniszczone w wyniku konfliktu. Po wojnie Olsztyn zajęły wojska radzieckie. W styczniu 1945 roku miasto wróciło pod polską kontrolę.

Olsztyńskie tramwaje powstały, gdy liczba mieszkańców miasta wynosiła mniej niż 33 000. Miejskie trasy tramwajowe były w większości jednotorowe z trzema przelotowymi pętlami i łączyły ratusz, dworzec kolejowy i targ bydlęcy. Tramwaje łączyły również ratusz z parkiem Jakubowo, lasem o powierzchni ponad 1000 ha. Park ten jest ulubionym miejscem spacerów okolicznych mieszkańców.

Olsztyńska linia tramwajowa podzielona jest na sześć odcinków. Pierwszy etap znajduje się wzdłuż ulicy Płoskiego. Drugi etap wygrała firma FCC Construccion, która zaoferowała cenę realizacji 250 mln zł (56 mln euro). Nowa trasa tramwajowa powinna objąć 11 km miasta.

W pobliżu Brzozówki trasa przecina ruchliwą autostradę A10. Stamtąd skręca w lewo i dalej prowadzi zarośniętymi ścieżkami między polami. Następnie dociera do Mierzynka przez piaszczystą drogę i dalej prowadzi przez lasy naturalne i gospodarcze.

Podobne tematy