Trening triathlonowy Ironman – Czym jest triathlon Ironman i jaki jest jego dystans?

Wiele osób jest ciekawych pochodzenia dystansu Ironman. Istnieją historie, które twierdzą, że dystans ten narodził się z pijanego zakładu lub testu woli człowieka. W rzeczywistości oryginalny kurs został wyznaczony przez Johna i Judy Collins. W 1974 roku rodzina Collinsów wzięła udział w Mission Bay Triathlon w San Diego, jednym z pierwszych triathlonów organizowanych na świecie. Następnie rodzina Collinsów przedstawiła pomysł trenerowi klubu pływackiego i narodził się Coronado Optimist Club Triathlon. Impreza ta trwa do dziś i jest obecnie najdłużej odbywającym się triathlonem na świecie.

Dystans triathlonu Ironman

Dystans triathlonu Ironman jest jednym z najbardziej wymagających triathlonów na ziemi. Wymaga niesamowitej ilości treningów i przygotowań. Trening do triathlonu o tej długości może trwać nawet 18 miesięcy. Trening podzielony jest na trzy fazy: pływanie, rower i bieg. Te trzy dyscypliny nie powinny być ukończone tego samego dnia. Zamiast tego powinny być rozdzielone na trzy tygodnie w każdym miesiącu. Niezbędne jest również posiadanie dobrze opracowanego planu żywieniowego dla triathlonu Ironman.

Triathlonista może wybrać wyścig na dystansie olimpijskim, połowie lub pełnym Ironman. Krótsze dystanse wymagają mniejszego treningu niż pełny Ironman. Pół-Ironman triathlon jest doskonałym sposobem, aby wypróbować wydarzenie przed pójściem pełny dystans. Ten krótszy dystans da Ci dobry pomysł na to, czego się spodziewać. Pół Ironman to doskonały sposób na przetestowanie treningu i odżywiania przed zaangażowaniem się w wyścig o pełnej długości.

Pełny triathlon Ironman to największe wyzwanie w tym sporcie. Dystans ten wynosi 140,6 mil (36 km) i wymaga silnej podstawy wytrzymałości. Wymagania fizyczne, psychiczne i żywieniowe tego wyścigu mogą spowodować wyczerpanie. Zazwyczaj profesjonalni triathloniści pokonują ten dystans w czasie poniżej 8:00 godzin. Dla kobiet, celem jest ukończenie w czasie poniżej 14 godzin.

Wiek szczytowej wydajności w triathlonach Ironman został powiązany z wiekiem. Badanie opublikowane w czasopiśmie Age wykazało, że mężczyźni uprawiający triathlon Ironman tracą masę mięśni szkieletowych i doświadczają spadku wydajności w trakcie trwania zawodów.

Plan treningowy

Trening do triathlonu Ironman wiąże się ze specyficznym planem treningowym, który obejmuje szereg różnych dyscyplin. Plan treningowy dla Ironmana powinien obejmować minimum pięć kluczowych sesji treningowych w tygodniu. Ilość czasu spędzonego w każdej dyscyplinie powinna wzrastać o dziesięć procent każdego tygodnia. Ponadto należy zrobić tydzień przerwy od treningu przed zwiększeniem intensywności. Pozwoli Ci to naprawić wszelkie problemy techniczne, które możesz mieć.

Twój plan treningowy do IRONMAN powinien zawierać treningi wzmacniające konkretne słabości, które możesz mieć. Na przykład, jeśli trasa wyścigu jest bardzo pagórkowata, powinieneś włączyć do swoich długich jazd pracę na wzgórzach. Ponadto powinieneś uwzględnić strategie aklimatyzacji cieplnej, które pomogą Ci zaaklimatyzować się w upale.

Pierwsze trzy tygodnie treningu powinny skupić się na budowaniu poziomu sprawności fizycznej do uprawiania sportu. Obejmuje to skupienie się na właściwej formie i obsłudze. Następne sześć tygodni powinno skupić się na zwiększeniu Twojej wytrzymałości aerobowej i mięśniowej. Ostatnie trzy miesiące powinny skupić się na rozwijaniu poziomu wytrzymałości i przygotowaniu ciała do stresu i wymagań Ironmana.

Powinieneś również skupić się na etapie rowerowym, ponieważ zajmuje on najwięcej czasu. Ten etap wyścigu będzie również krytycznym tygodniem budowy na dwa miesiące przed wyścigiem. Twój trening na tym etapie będzie zależał od Twojego wieku i doświadczenia, więc pamiętaj, aby skonsultować się z trenerem przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian.

Aby rozpocząć swój plan treningowy, upewnij się, że wykonałeś kilka treningów pływackich w kombinezonie. To pomoże Ci znaleźć miejsca, które powodują otarcia lub dyskomfort. Kolejną ważną częścią Twojego planu treningowego jest włączenie treningów z cegły. Trening ceglany polega na bieganiu bezpośrednio po rowerze. Pomaga to uniknąć uczucia galarety, które możesz odczuwać po rowerze. Dzieje się tak dlatego, że przesunięcie krwi może powodować to galaretowate uczucie.

Średni czas ukończenia

Według Run Tri, internetowego zasobu nonprofit, średni czas ukończenia triathlonu Ironman wynosi około siedemnastu godzin i dwudziestu pięciu minut. Wyścig obejmuje jedną godzinę szesnastominutowego pływania, sześć i pół godziny jazdy rowerem oraz cztery i pół godziny maratonu.

Istnieją dwa rodzaje czasów granicznych: ogólny czas graniczny i czasy graniczne dla każdego etapu. Jeśli zawodnik nie osiągnie tych progów, zostanie uznany za „DNF” i nie ukończy wyścigu. Ogólny czas graniczny będzie wyższy niż czasy graniczne dla poszczególnych etapów.

Triathlony Half-Ironman są krótsze i łatwiejsze niż pełne Ironmany, które wymagają od ośmiu do trzynastu godzin treningu. Half-Ironman triathlon ma długość 70,3 mili i choć nie jest to świetny dystans na pierwszy triathlon, to jest to doskonały dystans na regularne zawody. Pół-Ironman zajmuje mniej niż cztery godziny, aby zakończyć, ale większość amatorów będzie potrzebować więcej niż sześć godzin, aby go ukończyć.

Przeciętny triathlonista spędzi około dwóch do czterech miesięcy przygotowując się do wyścigu. To będzie obejmować treningi w sportach wytrzymałościowych, takich jak długodystansowe sporty rowerowe i maratony. Będzie to również obejmować dwie zimy. Dłuższy etap nazywany jest fazą bazową, a krótszy fazą szczytową. Faza bazowa jest niezbędna do zbudowania solidnej podstawy kondycji i zmniejszenia ryzyka kontuzji.

Średni czas ukończenia triathlonu Ironman to około 17 godzin, wliczając w to pływanie. Jednak czas ten może się znacznie różnić w zależności od lokalizacji i rodzaju terenu. Na przykład, jeśli planujesz ścigać się na Lanzarote, możesz oczekiwać czasu około dwóch godzin i dwudziestu minut.

Podobne tematy